Originally posted by disneysteve
View Post
Logging in...
Ebay sellers thread (other platforms too)
Collapse
X
-
Steve
* Despite the high cost of living, it remains very popular.
* Why should I pay for my daughter's education when she already knows everything?
* There are no shortcuts to anywhere worth going.
-
-
Originally posted by QuarterMillionMan View PostEbay has a good buyer's protection. Unknowingly I bought fake silver American eagles on eBay. I opened up a claim with eBay and they refunded my money.Steve
* Despite the high cost of living, it remains very popular.
* Why should I pay for my daughter's education when she already knows everything?
* There are no shortcuts to anywhere worth going.
Comment
-
-
Originally posted by disneysteve View Post
Wow. How did you discover they were fake?james.c.hendrickson@gmail.com
202.468.6043
Comment
-
-
Originally posted by QuarterMillionMan View PostIt's lighter and thinner than the real ones that I have to compare it with. And the seller has vanished from eBay when I tried to make contact with seller.
Are you able to test the coins you got to see if they contain any silver at all? Do they have any value?Steve
* Despite the high cost of living, it remains very popular.
* Why should I pay for my daughter's education when she already knows everything?
* There are no shortcuts to anywhere worth going.
Comment
-
-
In the interest of being transparent, reselling isn't all endless wins.
I went to an estate sale this past weekend. They had a big stack of Great Courses educational programs on CD and DVD. I know that sort of thing tends to do well. I had no cell service there but I took a chance and paid $100 for all of them. There were 28 items so about $3.57 each.
I got home and looked more closely. Many of the courses were in multiple parts, so 1, 2, 3, or 4 of the cases belonged to one course. That meant for the 4-part courses, I had actually paid $3.57x4=$14.28 which is a lot. As I continued to organize them, I realized that 4 items were incomplete sets, so I only had 24 complete making the per item price $4.17.
The courses sell for $20-25 so if I only get $20 on a course that cost me $16.68, once I subtract shipping and ebay fees, I'm actually losing money. Even at $25, it's a slight loss.
I need to do a little more research and see if the 4-part sets can sell for a little more. $30 would be fine if I can get that much.
Oh well, there are always going to be duds. The lesson is for me to look more carefully before buying. Had I done so, I would have discovered the 4 items that were incomplete and wouldn't have bought those. I also would have seen how many of the sets were multiple parts and accounted for that in what I paid. If I could have gotten the 24 pieces for $70 or less, it would have been okay but $100 was just too much.Steve
* Despite the high cost of living, it remains very popular.
* Why should I pay for my daughter's education when she already knows everything?
* There are no shortcuts to anywhere worth going.
Comment
-
-
Originally posted by disneysteve View Post
Once ebay got word that they were selling fakes, I'm sure they banned the seller. At least you were refunded.
Are you able to test the coins you got to see if they contain any silver at all? Do they have any value?
Comment
-
-
Originally posted by QuarterMillionMan View PostI cleaned the 90% half dollars with baking soda, hot water, and aluminum foil as some Youtubers suggested. It came out pretty good and shiny.Steve
* Despite the high cost of living, it remains very popular.
* Why should I pay for my daughter's education when she already knows everything?
* There are no shortcuts to anywhere worth going.
Comment
-
-
I tried using PAMP's Veriscan app (free) to test gold ingots but it seems difficult to use the scan feature which compares the surface area of the front & back of the ingot to the production scan when it was made. I keep getting "unable to verify" on all of my ingots are factory sealed w/certificates of authenticity (COA), etc.
Comment
-
-
Originally posted by QuarterMillionMan View PostMy 90 day total is $140.Steve
* Despite the high cost of living, it remains very popular.
* Why should I pay for my daughter's education when she already knows everything?
* There are no shortcuts to anywhere worth going.
Comment
-
Comment