The Saving Advice Forums - A classic personal finance community.

What Frugal Thing .....- Part II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Oh Momma23, do I have questions for you! I'd love to hear more about your Foodsaver. I always suspected that the bags would add a lot to the food price. But they sound like such a good way to keep food fresher in the freezer.

    And what grinder do you use? Someone gave me one from Freecycle, but it did not work. She gave it to me having never even tried it after her mother-in-law gave it to her. I guess the MIL had never tried it either.

    Have you ever considered grinding that turkey? I used to buy ground turkey, but now I read the label and it is 30% fat! It did not used to have so much fat in it. It used to have a better, cleaner taste, too. A turkey is not 30% fat, so they are saving out some of the lean for other products. Maybe if I could grind my own, I might use it again.

    And by the way, my husband, too, cooked turkey yesterday. But he was pleased to have bought it for $0.89/lb. Your price is eye-popping. (convenient little smilie, eh?)

    If you'd like to answer any of my questions in your blog, I could look for it there.
    "There is some ontological doubt as to whether it may even be possible in principle to nail down these things in the universe we're given to study." --text msg from my kid

    "It is easier to build strong children than to repair broken men." --Frederick Douglass

    Comment


    • I stayed home all day yesterday. Today I am making tex mex turkey soup from the leftover turkey. Staying home today also as I need to get some painting done.

      Comment


      • Thanks for reviving the thread.

        Yesterday, I finished a home repair job that I started last week. We had a section of soffiting in our foyer that had gotten water damaged. I scraped off all the old paint, spackled, sanded and repainted. Before, the paint was literally peeling off. Now, it looks all new and fresh. I'm not sure what I spent on supplies offhand but it was minimal and I'm positive it was a fraction of what it would have cost to pay someone else to do it.
        Steve

        * Despite the high cost of living, it remains very popular.
        * Why should I pay for my daughter's education when she already knows everything?
        * There are no shortcuts to anywhere worth going.

        Comment


        • I went to CVS to get deodorant for my husband. It was on sale for $1.99, and I had three bygo free coupons. I spent $12 on the deodorant, so I was eligible for $6 rewards cash. Total paid: $5.97, received $6 rewards for future purchases. Yippee!

          Comment


          • I had forgotten about this thread and stopped posting. To catch up:

            Had 17 NO spend days in Jan
            Had 16 NO drive days in Jan
            Drove only 250 mi in Jan (avg is 300-350)
            Ate only 2 meals out-1 fast food, 1 sit down on senior menu
            Cooked several new recipes (none are keepers)
            Cooked & froze several multi-meal recipes

            Comment


            • Today I made laundry detergent. Plan on making dishwasher detergent also. I made banana chocolate chip muffins for a fundraiser.

              Comment


              • I don't/won't bother making DW or laundry detergent. I only do 4 laundry loads a month and 3-4 DW loads. With the deals I get using sales & coupons for those 2 items it is just not worth the time & bother to me.

                I have had 2 no drive, no spend days in Feb so far. Today is a drive day since I help w/my Dad's physical therapy. I have a 'planned' route to also do all my errands.

                Comment


                • For me it is very worth it. I do about 10 loads/wk. I make the powder version and it only takes about 5 mins. to make start to finish.

                  Comment


                  • Last Saturday, I started a batch of laundry soap (finished in Sunday afternoon). It cost me a total of $7.17 to make. It is a years supply. So, yes it saves money.

                    There will be a few times where I may add oxyclean to a really dirty load, and bleach to whites (I bleach about once a month on my whites), and I use vinegar NOT fabric softner during static electric season. But, I would buy those anyway, and during the course of the normal year spend a lot more than $7.17 on laundry soap.

                    Trouble is, it never lasts me a year, because friends find out I make it, and want to "try a little"...But, I still come out way ahead of the game. I do buy laundry soap ONLY when I get it free after a sale and coupon.

                    Today we are eating leftovers from this week, so no money spent on food.

                    I had 2 no drive, no gas, no spend days this week.

                    Made my own fertilizer by gathering cow patties from our stock and putting them onto my garden beds. By doing it now, it will be ready by planting season, and I won't be paying $14 for a 40 pound bag in April or May. (and for my beds it would take at least 10 bags, so $140 savings...)
                    Last edited by mom-from-missouri; 02-03-2012, 10:15 AM. Reason: spelling issues

                    Comment


                    • Starting yesterday, I've begun a regimen of washing my hair with baking soda/water and rinsing with apple cider vinegar/water, as suggested by riverwed070707.

                      Comment


                      • Yesterday I made several homemade cleaners including homemade Shout, Windex, and tub and tile cleaner. Also made what was dubbed a "miracle cleaner." It consists of baking soda and peroxide. Just mix to form a paste. Kind of like Oxy Clean. I really does work great. I was very surprised.

                        Comment


                        • I bought chuck roast yesterday at $1.99/lb and ground it. A lot cheaper than already ground meat and no pink slime.

                          Comment


                          • Okay people, let's revive this thread....Yesterday I washed two ziplock freezer bags. Haven't done that in awhile. Also used coupons and price matched at Wally World. Saved about 40%.

                            Comment


                            • Yesterday our homeschool coop went on a field trip. We picked yesterday after discovering that on Mondays it was free. Otherwise we would have paid $8 per person. Saved us $32.

                              Comment


                              • Thanks for reviving theis thread. I had a stay home, rest & read, no drive, no spend day Tue. I will be going to the library today and might make a couple other small spending stops today.

                                Comment

                                Working...
                                X