$12.99 bbq chicken plate all mac salad (I know not the healthiest of choices). But this will make 3 meals for me and I add boiled broccoli or corn and/or rice or potatoes. Being that LAL is from Hawaii she must know L & L very well. Los Angeles has plenty L & L locations.

Logging in...
fast food versus eating out
Collapse
X
-
Our latest instance of eating out was a place out here in the desert called Jackalope Ranch. $67 for a steak, if I recall, and $35 for turkey dinner, plus two drinks, and an iced tea. Total with tax and before tip was $134 for two of us. The place is a notch above where most families are willing to bring their screaming kids, and that is usually worth every penny by itself.History will judge the complicit.
Comment
-
-
Hmm I agree, I don’t think it is a slight difference either but I guess it depends on where you are and what you consider a restaurant vs. fast food. Anything you order at a counter, I’d group in the fast food category.
We’ve cut way back recently because it is just not worth it unless you’re going to a “nice place”. Just a normal casual dinner out for us two is around $120+ with tip. Quality and service have declined across the board so most times I’d rather eat at home.
We got Five Guys today and it was $30. Much cheaper than if we were to have gotten the same meal at a casual restaurant.
Comment
-
-
Originally posted by jenn_jenn View PostAnything you order at a counter, I’d group in the fast food category.
I define fast food more by the low quality of the food.
Steve
* Despite the high cost of living, it remains very popular.
* Why should I pay for my daughter's education when she already knows everything?
* There are no shortcuts to anywhere worth going.
Comment
-
-
Originally posted by jenn_jenn View PostAnything you order at a counter, I’d group in the fast food category.Originally posted by disneysteve View PostI would disagree with that as a generalization.
I define fast food more by the low quality of the food.
I also see fast food as being soaked in oil/grease, mostly cooked either on a flat top grill or deep fryer, and as Steve said, generally high-processed & low-quality food.
Comment
-
-
When we do our road adventures, we usually have a cooler in back for snacks and drinks and just pull over somewhere nice for a little lunchtime snack.
Hard to beat ring bologna, cheese, crackers & pickles at a roadside park
Once we get a motel, we'll find a good place for a sit down supper meal.
Comment
-
-
This kind of relates to eating out. A new place opened near us last week that sells fresh ready-made meals. These are "homemade" and not full of additives and chemicals and preservatives like TV dinners and much of what comes from the supermarkets. Just real ingredients. They are focused on healthier meals with a particular emphasis on high protein. Each meal is $9.25. While that is more costly than cooking from scratch at home, it's also a good deal cheaper than eating out. When my wife and I go out to lunch, the bill is rarely below $30 for counter service and a fair bit higher than that for table service. We figure if these meals are good and we use them a couple of times a week instead of going out, we will trim $20-40+/week off our spending. Plus the meals are portion and calorie controlled so we'll be eating better in the process.
We went there for the first time today and each bought 2 meals (4 different selections). They are good for about a week. We will try them and hopefully find at least a couple that we like and would buy again. They have 30 or so options in stock. They weren't all things we would choose but there were enough options that assuming we like them, I don't think we'd have trouble buying one or two a week.Steve
* Despite the high cost of living, it remains very popular.
* Why should I pay for my daughter's education when she already knows everything?
* There are no shortcuts to anywhere worth going.
Comment
-
-
Disneysteve that sounds similar to Asian markets where they sell bentos (boxed meals) to take and go. They reduce the price at the end of the day in order to try to sell out the bentos. Meals such as teriyaki chicken, salmon & rice, teriyaki beef bowl, etc. Prices seems high take the first pic top middle $18 chicken katsu bento.
Comment
-
Comment