The Saving Advice Forums - A classic personal finance community.

Make Your Own Coffee - Save A Grand!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Make Your Own Coffee - Save A Grand!

    I love my morning cup of joe. But, I won't pay for it anywhere. I buy my coffee beans at Costco and I grind them myself. It works out to about 27 cents per cup of coffee if you add in the creamer and sweatner.

    Now, if you buy that same cup at a coffee store you will spend $3 to $4.

    Save Money - Make your own java! This simple act can save you $1000 per year -- 365 days x $3 per day = $1095 per year! Please make your own coffee!

    Rob
    Last edited by jeffrey; 08-28-2007, 08:18 PM. Reason: forum rules

  • #2
    How much does your cream and sweetener cost as packaged? Twenty-seven cents per cup sounds higher than I would have guessed.
    "There is some ontological doubt as to whether it may even be possible in principle to nail down these things in the universe we're given to study." --text msg from my kid

    "It is easier to build strong children than to repair broken men." --Frederick Douglass

    Comment


    • #3
      I like to make the cappucinno coffees. I buy the expressso coffee and make it in an expresso machine. I bought that thing 14 years ago and it has paid for itself many times over. Anyway, I make the coffee, scald whole milk, add 1/2 milk to my cup or more, add the coffee, sugar, whipped cream, shavings from chocolate and cinnamon powder sprinkled on top of the whipped cream. I add a straw and it is really a hit. Those drinks cost a bundle at the coffee shops and are so easy to make.

      Comment


      • #4
        so how much is it costing people to drink a cup a day at a starbucks or other coffee shop?

        Comment


        • #5
          Hi, Plassky. Welcome! Yours is a new face here today, isn't it? At my neighborhood coffee shop the least expensive coffee is $1.50. I think the prices go up to about $4.50 a cup. However, I think one can get coffee at the drive through of various fast food restaurants for $0.90 to $1.30. Really I do not think that most coffee in the mornings is bought at places like Starbucks or even the individually owned coffeeshop where I sometimes go.
          "There is some ontological doubt as to whether it may even be possible in principle to nail down these things in the universe we're given to study." --text msg from my kid

          "It is easier to build strong children than to repair broken men." --Frederick Douglass

          Comment


          • #6
            Yes...coffee. A topic near and dear to my heart.

            Just moved to the Bay Area, where Costcos sells 2.5lbs of "Seattle Mountain Coffee Beans" for for $7.99. It is freshly roasted -- they roast it right in front of you in the store and the bag is warm! The 2.5lbs of beans lasts about 1 month, and makes about 60 cups of coffee. Also at Costcos is "Coffeemate Creamer" (1 quart, 3 in a pack) for $8.59. Each quart of the creamer, which is sweetened, is enough for about 16 cups of coffee.

            So each cup of coffee for me cost about 31 cents.

            Of course you have to take into consideration of the cost of Costco membership, cost of the coffee grinder, and the cost of the coffee maker we use at home. Not sure how to calculate that all in.

            Back East, we belong to BJ's and their store-brand coffee beans cost $11 for 2.5lbs.

            And the local food trucks back East in the city had good coffee for 75 cent for a large.

            I miss Duncan Donuts coffee -- they are not around in N. California. Blueberry iced coffee was the bomb! But a medium cup cost $1.64.

            Comment


            • #7
              I use instant coffee. creamer and sweetnlow.
              i buy mine at walmart, the coffee is under 4 dollars
              the creamers is almost 4 dollars
              n the sweet packets are 100 pcks for 1 dollar.
              I go thru 2 1.00 packs of sweetner and 2 bottles of creamer and one instant coffee,
              around 13 a month and im golden.lol
              i drink alotttttttt of coffee, but like i told my doc, thats between me and my pancreas! lol

              Comment


              • #8
                I got my freebies on ground coffee here in the mail recently. dh loves it. i get them just for him.

                Comment


                • #9
                  I don't drink coffee--but I do make my own hot cocoa mix. Its much cheaper than buying it-esp those single serving pouches.

                  Comment


                  • #10
                    I make a cup for myself in the morning at home. When I get to work I buy my first cup for .25 and get free refills. So I don't think it's any more efficient to make it at home and bring it with me. Probably cheaper to just get it from work.

                    Comment


                    • #11
                      I agree making your own coffee at home is much much cheaper. Going out for coffee is a treat for me.

                      I make my husband a cup of coffee for his car ride. He can go down to the cafe at work at coffee is $2.50 for a Starbuck type. They also have one of those pod coffee markers in his office. I know that those can be pricey per cup, but it is better than paying a ton.

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by mom-from-missouri View Post
                        I don't drink coffee--but I do make my own hot cocoa mix. Its much cheaper than buying it-esp those single serving pouches.

                        whats your recipe?

                        Comment


                        • #13
                          Try not drinking coffee? Drink water it saves lots of $$$
                          LivingAlmostLarge Blog

                          Comment


                          • #14

                            The title to this thread is a bit misleading. I thought it was going to share info about producing your own coffee.

                            I wouldn't do it, because I neither garden nor drink much coffee, however, it would seem like an interesting undertaking.

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by leggzz66 View Post
                              whats your recipe?
                              I buy cocoa and powered milk in the bulk.

                              I have a oatmeal (round) container that I mix up about 1/2 cocoa powder, and 1/2 powered milk and sugar to flavor in. Then I shake. Al I have to add is hot water. I started doing this years ago for camping trips and continued it at home-easier for the kids as they don't have to scald water.

                              Comment

                              Working...
                              X