Logging in...
Eating out sometimes cheaper than cooking at home
Collapse
X
-
What a ridiculous article.
Their comparisons are totally false. For example, they are comparing a single person meal with the cost of buying ingredients that would feed multiple people (or be multiple meals for a single person). So a bagged salad (already an expensive way to get salad at home) will feed 3 or 4 people but they're using it as if it would only feed one. A bunch of asparagus might feed 4-6 people. We bought a bunch last week and have had it with several meals already.
It is absolutely not cheaper to eat out no matter how you try to manipulate the numbers.Steve
* Despite the high cost of living, it remains very popular.
* Why should I pay for my daughter's education when she already knows everything?
* There are no shortcuts to anywhere worth going.
-
-
I just checked one of their examples and their prices aren't even right. The seafood alfredo at Olive Garden isn't $15.50. it is $16.25. Add tax and tip and you're up to about $20.65 which is more than their comparison home meal which would serve at least 2 people for that price.Steve
* Despite the high cost of living, it remains very popular.
* Why should I pay for my daughter's education when she already knows everything?
* There are no shortcuts to anywhere worth going.
Comment
-
-
Originally posted by disneysteve View PostI just checked one of their examples and their prices aren't even right. The seafood alfredo at Olive Garden isn't $15.50. it is $16.25. Add tax and tip and you're up to about $20.65 which is more than their comparison home meal which would serve at least 2 people for that price.
Comment
-
-
By those numbers, it should cost on average $450/month to feed one person dinner. ($15 x 30 days). Um, that's how much I spend to feed 4 people breakfast, lunch and dinner (at home). For an entire month. & I am not of the super crazy frugal/coupon variety. The trick is that we cook most our meals at home. That's about it. We eat meat, we drink wine, and we buy a fair amount of processed foods (generally for breakfast/snacks).
OF course, those restaurant serving portions are ridiculous.
Grocery store rice $2.79? For how much?? Enough to last a month or two? Yeesh. If I threw away everything I didn't eat the second I made it, I suppose that could get pricey.
Comment
-
-
Originally posted by MonkeyMama View PostOF course, those restaurant serving portions are ridiculous.That photo in the story is a good illustration of how big restaurant portions have become.
Our household can eat much more cheaply at home. No question."There is some ontological doubt as to whether it may even be possible in principle to nail down these things in the universe we're given to study." --text msg from my kid
"It is easier to build strong children than to repair broken men." --Frederick Douglass
Comment
-
-
Originally posted by MonkeyMama View PostOF course, those restaurant serving portions are ridiculous.Steve
* Despite the high cost of living, it remains very popular.
* Why should I pay for my daughter's education when she already knows everything?
* There are no shortcuts to anywhere worth going.
Comment
-
-
This one was my favorite:
P.F. Chang's
Meal: beef and broccoli (includes white rice)
Total price: $12.75
Grocery store: flank steak, $9.79; broccoli, $2.99 each; rice, $2.79
Total: $13.04
Winner: P.F. Chang's
Grocery store items were calculated using prices at Fresh Direct. Beef price based on a 7-ounce portion of flank steak.
Flank steak: FreshDirect 7 oz = 2 servings (which by the way, 7oz of flank steak = (7/16)*10.99 = 4.81, not 9.79)
broccoli: FreshDirect 1 bunch makes 3 servings
rice: FreshDirect 2 lbs (uncooked) = 20 servings
I'd have to eat an entire box of rice and barely come out more than PF Changs?? hahaha
And the math nerds of the world swoop in
$4.81 / 2 servings = 2.41 (x 2 servings) = 4.81
2.99 / 3 servings = 1.00
2.79 / 20 servings = .14 (x 2 servings) = 0.28
Total: $6.09
This is what happens when writers come out with finance articles...Last edited by jpg7n16; 01-31-2012, 09:12 PM.
Comment
-
Comment