The Saving Advice Forums - A classic personal finance community.

When you see it cheap do you stack it deep?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • When you see it cheap do you stack it deep?

    The other day my wife saw head and shoulders almond flavor conditioner on clearance, its the one she uses and as I rounded the corner I saw her loading up 17 of them into our cart. I said"what's this" and she got pissed off and threw them all back on the shelf, fast forward to today and I gave in and took her back to the store to buy some, only got 9 but they were marked down to $1.49, target sells them for $7 and if she buys it on sale it's $4-5

    I'm definitely in the camp of - if you can buy something you use cheap then stack it deep, that's mainly why I took her back, the savings realized is not huge but added up with other staples you use it is a way to save money
    retired in 2009 at the age of 39 with less than 300K total net worth

  • #2
    Yep, I do this all the time. I stock up on anything we use often that will stay usable for a long time when I find it cheap. Cold cereal, for example, goes in cycles of what ones are marked on sale, and when coupons are available for them. When either (or both) of those happen, I'll buy a half dozen of them & just store them. They'll be used within a month or three, at which time they'll probably have gone on sale once or twice again. Costco is helpful for this as well. We can buy basic kitchen staples in bulk because they store easily & are cheaper per ounce/pound. It'll take us months or years to go through it, but who cares? They stay good for a long time.

    Comment


    • #3
      I used to do that, but rarely any more. I used to get things free or near free from CVS, Rite Aid, etc.... for some time, and I am still working down the stockpiles I built up from maybe 8 years ago. A few weeks ago I dug into some boxes I forgot about above my garage, and found more dish detergent, soap, shampoo than I will ever use. I often get other types of cleaning materials free at estate sales since they are "opened". Seriously I haven't paid for cleaning products since 2009 and probably won't until I am long past retired.

      When I visit my mother, there is a store called "surplus outlet" maybe 2 miles away. I go there and stock up on whatever food I can find there super cheap (and is safe). Last visit I got salad dressing bottles for $0.20 ea., jars of mayonnaise for $0.25 ea., after workout protein bars for $0.33 ea. So I guess I do it then, but that's about the only time. Living near an Aldi allows me to be picky on when I stockpile items.
      Don't torture yourself, thats what I'm here for.

      Comment


      • #4
        We certainly buy in bulk when it makes sense (non-perishable stuff we know we will go through like tissues, toilet paper, etc.). If we see a particularly good deal, we'll take advantage of it.
        Steve

        * Despite the high cost of living, it remains very popular.
        * Why should I pay for my daughter's education when she already knows everything?
        * There are no shortcuts to anywhere worth going.

        Comment


        • #5
          Last week I had to buy one bottle of shampoo. It wasn't on sale, but I hadn't realized that we were down to maybe one or two hair washes before my last stockpiled bottle was empty. Years ago I found Sauve shampoo on sale for 50 cents a bottle. If I saw it on sale as a loss leader (only one bottle with a coupon) that was less than $1 I would buy it. I didn't even recognize the bottles this time it has been so long since I bought it! maybe 8-10 years if not more.

          One thing I stocked up really well on was the razor blades to my razor. It was only when I was down to my last package and realized I hadn't seen it on sale in a long time, that I discovered they no longer make Schick Personal Touch trac 2 razors. Very sad day. I have not yet found a decent razor that 1. I can change blades easily or 2. balance in my hand correctly. Apparently any lucky person that finds them at an estate sale or whatever, grab them and re-sell them. People with money are willing to pay exhorbitant prices for them. If I was made of money I would too.

          Over the years I have stocked up on spiral notebooks that I use for various reasons. One Dr. Steve should appreciate; I record my BP day and night, when I have to change my pain patch, when I have to reorder my pain patch, when my MTX injection is due, etc. Keeps me on track and the doc can see how I'm doing.

          Also pencils and the one thing I always stock up on is fabric and assorted sewing supplies that I find at yard sales and thrift store. Other that thread and my sewing machine, I rarely need to buy anything at a regular fabric store. My thrift store sells quilting fabric for around 50cents to $1 a yard depending on who is doing the pricing that day. In general quilting fabrics runs about $5-10+/yard!
          Gailete
          http://www.MoonwishesSewingandCrafts.com

          Comment


          • #6
            Originally posted by Gailete View Post
            One thing I stocked up really well on was the razor blades to my razor. It was only when I was down to my last package and realized I hadn't seen it on sale in a long time, that I discovered they no longer make Schick Personal Touch trac 2 razors. Very sad day. I have not yet found a decent razor that 1. I can change blades easily or 2. balance in my hand correctly. Apparently any lucky person that finds them at an estate sale or whatever, grab them and re-sell them. People with money are willing to pay exhorbitant prices for them. If I was made of money I would too.
            I just looked these up on ebay. I had no idea. Don't know if I ever came across them, but now I will make sure to look.
            Don't torture yourself, thats what I'm here for.

            Comment


            • #7
              If I recall the package is pink and the razor holder is tortoise shell looking. Like I said if I could afford it, I would be buying them at whatever price. Now if I found a pack I would resell them.
              Gailete
              http://www.MoonwishesSewingandCrafts.com

              Comment


              • #8
                At that kind of savings, I would feel happy to stock up on two years worth of shampoo, if it were not difficult to store.

                Yesterday we stocked up on Riesling at under $4, and on cake mix at $0.33. The cake mix is a bit of a stretch because 6 boxes will mean we should serve cake more often than usual.

                I stocked up on canning lids (600) a couple years ago.

                Two days ago, we got 14 pounds of beef brisket. There are only two of us, so the freezer is doing its job.

                When Walmart offered $74 for taking out their credit card, we stocked up on toilet paper. Yep spent it all on TP, then cancelled the card.

                There is a grocery store nearby that has unannounced "manager's specials". I have learned to be extremely wary of those, as often there has been something wrong with the product. First it was wheat germ that was rancid, then it was walnuts that were rancid, then it was plastic party cups that were, in effect, dribble glasses! Urgh, those things seem downright dishonest. So no buyin' 'em cheap 'n' stackin' 'em deep from manager's specials at that store.
                "There is some ontological doubt as to whether it may even be possible in principle to nail down these things in the universe we're given to study." --text msg from my kid

                "It is easier to build strong children than to repair broken men." --Frederick Douglass

                Comment


                • #9
                  Originally posted by Joan.of.the.Arch View Post
                  I stocked up on canning lids (600) a couple years ago.

                  Two days ago, we got 14 pounds of beef brisket. There are only two of us, so the freezer is doing its job.

                  When Walmart offered $74 for taking out their credit card, we stocked up on toilet paper. Yep spent it all on TP, then cancelled the card.
                  If I was still doing canning, I would have been happy to pick up canning lids like that as well. When we first got married, we bought a lot of brisket for 68 cents/pound. Even after trimming the fat off it was a bargain when cooked in the Crock Pot. Then we couldn't find it in the meat section for around a year and when we did it was suddenly way more expensive than hamburger. Haven't bought it since as I haven't found a good deal on.

                  I love the thought of the TP! My son, who lives alone and goes out to work can't figure out how we can go through so much to him and his 4 rolls a year! Well right off the bat he isn't a woman and he isn't a woman on water pills to boot! I try to never run out of TP. It is on the basic shopping list like milk and bread.
                  Gailete
                  http://www.MoonwishesSewingandCrafts.com

                  Comment


                  • #10
                    I opened a tube of plastic wrap last month and a coupon inside it expired in 2012. I also don't remember the last time I bought aluminum foil, but I have a whole shelf of it in the pantry. And I am down to my last box of dishwasher detergent from 2 years ago when Costco had it for BOGO. I think the only bad thing about stocking up is the sticker shock when you have to finally start buying it again.

                    Comment


                    • #11
                      I buy certain things in bulk. Paper towels, toilet paper, pool chemicals, motor oil. Pretty much anything that won't expire.
                      Brian

                      Comment


                      • #12
                        Paper towels is the one thing I never stocked up on. I go through a roll about once a year and there is generally time in a year to find another roll on sale! Last year I got 8 rolls of Bounty paper towels from the Vine review program. I think I sent one home with my cleaning lady to try as well and I suspect hubby swiped a roll for the shop, and I'm down to 5 1/2 rolls.

                        I also, back in October 2014, got to cases of tissues one Puffs and one Angel Soft. I think at this point we have at least two packages left plus the packages that are scattered around the house. Generally, though, my husbands and I both use hankies found at yard sales for 25 cents or less. That program has really helped our finances in a big way. While I can get along without paper towels, I usually use rags when needed, but I have allergies so I do need a few tissues every day for things that hankies aren't suitable for. I was thrilled one day when my DIL was here and she asked if I had any spare hankies she could use as she forgot hers. Lest people think that hankies are gross, every year in the winter I would get a cracked and bleeding nose. I switched to hankies (only as a money saving measure) and realized at the end of winter I hadn't had the problem and it has never come back as an incredibly soft hanky beats a tissue any day of the week! At Goodwill, the other day I picked up a little package for 49 cents that looked like hankies. Turns out they were incredibly well constructed and made out of very good fabric, men’s hankies for a dime a piece! I guess you can say that I stock up on hankies when I find them!
                        Gailete
                        http://www.MoonwishesSewingandCrafts.com

                        Comment


                        • #13
                          depends. I used to do CVS for free toothpaste and shampoo. It's hard to go back when there aren't the same deals anymore. but if i do see that sort of deal I do stockpile.
                          LivingAlmostLarge Blog

                          Comment


                          • #14
                            Just a little. If there's a really good price on meat, we'll fill the freezer. We only have the freezer on top the fridge setup, so it's not a lot.

                            We don't have a whole lot of storage and we've been moving every year or two. So, until we buy a house, we'll probably buy mostly as needed.

                            Comment


                            • #15
                              O heck ya! The two things I really stock up on are Colgate Toothpaste when a grocery store by me has them for $0.99 for the big tubes, can't recall the ounces but the BIG ONE. I'll buy 20 or 30 of them at a time to last me all year.

                              Kleenex is another thing I'll buy 20 or 30 of at a time. We have a box in every room it seems and go thru them. I used to be able to get a box of 200 for $0.99 but now I don't find that size for that price anymore.. now it's 180 for $0.99.

                              Comment

                              Working...
                              X