Re: Re-reading Tightwad Gazette
‘Three Principles of Used Acquisition’ Vol 1 (p165 CTG)
The strategies use in this article are:-
‘putting out the word’
‘Trading up’ or as I refer to say ‘Up grading’ when I am giving things away.
‘temporary ownership’
On reading this article again, has made me think and look for new ways to ‘putting out the word’ since this article was written, as we are now more Global with computers and internet. (any ideas, help wanted here - top ten)
‘Trading up’, I use this strategy in small way. I often buy an item that that I need that may not be in very good condition as I would like, when I find one that is, I will upgrade or trading up and find a home or sell the one I bought earlier. This process may take years as I am only buying used goods in the first place.
‘Temporary ownership’ When my son was a baby, I was given some baby items and I bought some new and used goods also. When my son had grown out of them, I put adv. in the Trading Post here, sold it all for $100, cost for two years use was only $10 then. (Computers and Internet were not around then!)
‘Three Principles of Used Acquisition’ Vol 1 (p165 CTG)
The strategies use in this article are:-
‘putting out the word’
‘Trading up’ or as I refer to say ‘Up grading’ when I am giving things away.
‘temporary ownership’
On reading this article again, has made me think and look for new ways to ‘putting out the word’ since this article was written, as we are now more Global with computers and internet. (any ideas, help wanted here - top ten)
‘Trading up’, I use this strategy in small way. I often buy an item that that I need that may not be in very good condition as I would like, when I find one that is, I will upgrade or trading up and find a home or sell the one I bought earlier. This process may take years as I am only buying used goods in the first place.
‘Temporary ownership’ When my son was a baby, I was given some baby items and I bought some new and used goods also. When my son had grown out of them, I put adv. in the Trading Post here, sold it all for $100, cost for two years use was only $10 then. (Computers and Internet were not around then!)

. Many of the managers did not believe me when I told them I was just doing this to compare prices (one told me that he knew I was a spy and knew which store I was from
) The most expensive store seemed to care the least (Harris Teeters), that manager told me I was wasting my time and left me alone. In the end, I stopped bothering with the price book because I realized that ALDI's was cheaper for just about everything except milk, eggs, sugar, and flour. BJ's was good for milk and eggs, and FoodLion for sugar and flour. In rechecking these figures over a couple of years, these prices fluctuated somewhat but ALDI's wins easily all the time (except milk, eggs,flour, and sugar).
Comment