The Saving Advice Forums - A classic personal finance community.

Save money on bananas

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Save money on bananas

    I've been lurking for awhile here and have decided to share some of my saving tips. I will warn everyone in advance that everyone thinks I am way to cheap, but the truth is I really don't care. I save money and it works for me. So I plan to share the strange ways that I save money and if you like them, great. If you don't, that is your prerogative as well.

    This is how I save on bananas. I usually buy bananas in bulk when they start to brown and freeze them since I use them mainly for smoothies (you can usually buy them for 80% or more off their regular price like this. I don't make banana bread, but I also hear they are wonderful for that as well). But when there are no bulk deals to be found, what I do is grab a bunch of bananas, peel them in the store, place them all into a plastic bag (since they are going to be frozen anyway) and then take them to the registered peeled. Since bananas are priced per pound, not having the skin on them reduces their price by about 1/3. Am I too cheap?

  • #2
    Yes.

    The grocery store pays for the weight of the peels, you should too. Plus bananas really aren't that expensive relative to other produce.... Just my thought.

    This is a good case of penny wise and pound foolish.

    Its been awhile guys! Whats new!!

    Comment


    • #3
      Originally posted by Mr Nice Guy View Post
      Yes.

      The grocery store pays for the weight of the peels, you should too. Plus bananas really aren't that expensive relative to other produce.... Just my thought.

      This is a good case of penny wise and pound foolish.

      Its been awhile guys! Whats new!!
      I agree...if there was a line when it comes to saving I think peeling bananas is definitely over it.

      I will mention for anyone living close to a Qwik Trip (C-Store) that they usually have bananas for about $0.20 per lb cheaper than the supermarkets.

      Comment


      • #4
        I have been thinking about this for the last hour or so....

        Is this a joke?

        Comment


        • #5
          No joke. I do this all the time. The check out cashiers usually roll their eyes at me, but it saves me money. I don't think there is anything wrong with it. many people often shuck husks of corn before buying it. I do the same with my bananas.

          Comment


          • #6
            Originally posted by toocheap? View Post
            No joke. I do this all the time. The check out cashiers usually roll their eyes at me, but it saves me money. I don't think there is anything wrong with it. many people often shuck husks of corn before buying it. I do the same with my bananas.
            Ummm corn is priced per item, not by weight.

            I commend your dedication to frugality, although don't get too perplexed when you get weird looks.

            Welcome to the board

            Comment


            • #7
              Do you also bring a knife to cut the core out of cabbage or iceberg lettuce? Peel the oranges? Split open a watermelon and remove the rind and seeds? Take the cores out of apples?, Pit the plums? Snap off the ends of a pound of green beans?

              Yes, peeling before paying is going to far. The price per pound is based on the product in the way it is set out for you to buy.
              "There is some ontological doubt as to whether it may even be possible in principle to nail down these things in the universe we're given to study." --text msg from my kid

              "It is easier to build strong children than to repair broken men." --Frederick Douglass

              Comment


              • #8
                I'm almost afraid to ask but.....where do you put the peels?

                Comment


                • #9
                  Originally posted by Joan.of.the.Arch View Post
                  Do you also bring a knife to cut the core out of cabbage or iceberg lettuce? Peel the oranges? Split open a watermelon and remove the rind and seeds? Take the cores out of apples?, Pit the plums? Snap off the ends of a pound of green beans?

                  Yes, peeling before paying is going to far. The price per pound is based on the product in the way it is set out for you to buy.
                  No because doing so would mean that I would end up throwing some of them out when they went bad. I do it with bananas because I store them long term that way.

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by Snodog View Post
                    I'm almost afraid to ask but.....where do you put the peels?
                    In the trash can by the grocery store door

                    Comment


                    • #11
                      Yes it's cheap period.
                      LivingAlmostLarge Blog

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by toocheap? View Post
                        In the trash can by the grocery store door

                        Comment


                        • #13
                          Okay, full disclosure here. Years ago, when my moral compass was a bit off center, I used to snap the stems off the portobello mushroom caps since I only used the caps and I was paying by the pound. Of course, mushrooms cost 10 times as much per pound as bananas ($3.99 vs. $0.39) so I guess I felt more justified doing that. Plus, anyone who wanted to use the stems was still free to buy them. I long ago decided that wasn't really the right thing to do and switched to taking them as they were, stems and all. So I can kind of understand where OP is coming from. Still, peeling fruit in the store just isn't right. It clearly isn't the intent of the store. As noted, corn on the cob is different. Our store even provides large bins next to the corn for those who want to husk it right there. I don't see any such bins by the bananas or oranges or other fruit.

                          I say buy the bananas as they are with the peels. Peel them at home.
                          Steve

                          * Despite the high cost of living, it remains very popular.
                          * Why should I pay for my daughter's education when she already knows everything?
                          * There are no shortcuts to anywhere worth going.

                          Comment


                          • #14
                            Gee, I had no idea I was missing this over on the blogs....

                            Comment


                            • #15
                              Considering that things are priced differently depending on their form, you are definitely in the wrong.

                              Broccoli florets cost more per pound that broccoli heads with stems. Celery hearts cost more per pound than the whole celery stalk. Peeled fruit costs more than unpeeled fruit (look at buying a pineapple versus buying fresh pineapple).

                              So if I had ever believed a word you said about anything, this would have sealed the deal that you are lying, because you would not be allowed to do this.

                              But since you are completely making all of this us, I'm not going to lose too much sleep over you throwing away your imaginary banana peels into your imaginary trash can.

                              So why don't you go pulled some half-eaten food out of a trash can somewhere and enjoy yourself.

                              Comment

                              Working...
                              X