"Groceries" is a pretty generic term too. For me, groceries includes paper towels, toilet paper, soap, shampoo, cleaning supplies. I have a feeling some people are including these items and other people are not.
Logging in...
How much do you spend on groceries?
Collapse
X
-
hmm 2 adults and 3 kids (10/3/2) i include paper products and 2 packs of diapers a month and hygeian products. 140.00 a week. that is about the lowest i have gotten it and have it fill comfortable and not have to drop any meat anywhere and still get lots of veggies. this is much better then it once was before the budget... omg i don't know how we were managing before we started it!
my hardest thing to stop is the impulse book buy! i really need to go to the library more!
Comment
-
-
Ok! How much are each of you just spending on food? Forget about the diapers, toileties, etc. You can include coffee, cocoa, or tea. Unless you start breaking down the purchases into groups, you'll never know how much you're spending on these different categories. Some years back, it surprised me how much I was spending on Household Supplies (cleaning products, paper products, deodorizing sprays, etc). You'll get a better look at how much you're spending on food.
Diapers should probably be under baby care.
Comment
-
-
Originally posted by Aleta View PostOk! How much are each of you just spending on food? Forget about the diapers, toileties, etc. You can include coffee, cocoa, or tea. Unless you start breaking down the purchases into groups, you'll never know how much you're spending on these different categories. Some years back, it surprised me how much I was spending on Household Supplies (cleaning products, paper products, deodorizing sprays, etc). You'll get a better look at how much you're spending on food.
Diapers should probably be under baby care.
Comment
-
-
Originally posted by Aleta View PostOk! How much are each of you just spending on food? Forget about the diapers, toileties, etc. You can include coffee, cocoa, or tea. Unless you start breaking down the purchases into groups, you'll never know how much you're spending on these different categories. Some years back, it surprised me how much I was spending on Household Supplies (cleaning products, paper products, deodorizing sprays, etc). You'll get a better look at how much you're spending on food.
Diapers should probably be under baby care.
Comment
-
-
I have been doing the tracking for years and don't find it to be a lot of trouble. Actually, I slowed down my spending on the other categories when I realized my percentage ratio to non food items were pretty high compared to my food spending. The tracking made me more aware of using coupons and its impact on my spending.
Everyone's finances is different and depending where you are; you will deal with it differently. For me, there was a time when there was little money and irregular income. Our circumstances can change the way we do our finances. But, I do appreciate and understand why not everyone is interested in tracking this. When we all started getting out of debt, we all tracked our spending to see where we were blowing.
I used to think I wasn't spending much on nonfood items until I started tracking it.
Comment
-
-
my only nonfood items are toilet paper, freezer bags, trash bags and those are mild. no diapers here. I consider the freezer bags part of the grocery bill cuz I use them to freeze the bulk meat I buy. You can cut the chub kroger hamburger into sections and fit four of them in 1 gallon zip lock freezer bag and it is so much easier to just open bag and pull one out. I can see the point of saving money by only going to the store once a month, like in the article. But for me, I go frequently as there are sales and that is what allows me to have so much for so little. for example, kroger is doing a sale this week buy 15 participating items get $5.00 off your order. and you can use coupons. Depending on what you cook will depend if those 15 items are okay with you. Pillsbury biscuits, cereal, hamburger helper, old el paso are all included in this deal. If I only went shopping once a month I would miss this sale.
Comment
-
-
cicy33: I have recently started reusing the freezer bags. When I went to my dIL's house, she had quite a few that she had washed. It's not really that difficult. You just turn them inside out and wash them and hang them upside down. Plus, you're helping the environment by throwing one less thing into the landfills. Those bags are not cheap.
Comment
-
-
The two of us, mom and daughter - we can spend about $300 - $400 a month. Here's why. We do not buy lunch at work. I buy mostly fresh fruits and vegetables, hardly anything packaged. I buy fruits and vegetables once a week, we make our own juice (to cut down on the processed juice and high fructose syrup), we cook often and have great meals. This has cut down on our spending for headache medicine, going to the doctor, digestive issues, etc. AND, I dont' get caught sneaking to the vending machine to curb some kind of hunger. We fix our own salads, gourmet sandwiches, tea, etc. At first, it seemed like a lot, but then after tallying $6 - $8 a day on just lunch and a dollar here and there for snacks . . . oh don't forget some kind of breakfast sandwich from MCDeeeees. It has proven to actually save us money and health.
Comment
-
-
I spend about 500 a month. 3 kids at home and my dh and myself. that includes all his indulgence foods i buy and pack in his lunches. he uses a 12 pack cooler and a 2 liter bottle. He takes a few sandwiches to work, a chef salad, a pasta dish left over from dinners, a 2 liter filled with koolaid, 3 cookies, a small bag of chips. gums/tic tacs, he can keep in pocket, it curbs urges, cheap n cheerful and he comes home with nothing left over. he works 12 hour shifts, so having something for his lunch and 2 breaks keeps him running good at work. He can snack a sandwich while waiting his turn to heat up his pasta, or eat his salad during a break. we went to the dollar tree and got these 2 part dishes, one side is sandwich size and other side is side size. i put a sandwich in one section, and salad in the other. pasta in the big side of the other one and bread with butter on the other folded in half. both those containers came together, so it was both for one dollar total. I also bought a ten pack of the smaller squares, perfect for his dressings and mayo on the side, so that salad dont get limpy or bread get nasty by the time he gets to eat it. i bought a second set of those with a diff colored lid, to ration out shampoo and conditioner with my 3 younger kids. i think thats saved me lots on waste, was doing a bottle a week, now im down to 2 bottles a month for five people. dh uses it like 3 times in one shower is why we use so much, but he paints barges, he comes home with paint everywhere even tho they wear paint suits.lol
Comment
-
Comment