CHEESE! I often see suggestions to cut back on meat to save on the food budget. We have always been big eaters of cheese, though. I eat cheese more often than meat. Cheeses are getting to be expensive. I pay more per pound for cheese than meat. And quality of cheeses varies so much. Lately, I've been passing up the cheese at the grocery more often.
Logging in...
It's not the meat, its the....
Collapse
X
-
It's not the meat, its the....
"There is some ontological doubt as to whether it may even be possible in principle to nail down these things in the universe we're given to study." --text msg from my kid
"It is easier to build strong children than to repair broken men." --Frederick DouglassTags: None
-
-
Agreed, cheese has gone way up. (As opposed to milk which I've found is, if anything, lower than 6 months ago.)
Side note: I shop at SuperTarget and a 32oz block of cheese costs MORE than 2 16oz blocks of cheese, and sometimes a 16oz block of cheese costs more than 2 8oz blocks of cheese. I wonder how many people fall for bulk packaging ripoffs like this.
-
-
I definitely pay more for cheese than I do for meat and use it more too. However, despite the rise in prices of certain food items, my grocery bill has remained the same. Such is the advantage of finding a store with very cheap fresh produce.
Comment
-
-
I shop at a discount food store that sells expired or damaged foods (I know, too much of an "ick" factor for a lot of folks). Luckily, cheese is one thing that they have in abundance - and that I know it's safe to consume or freeze within a few weeks of the expiration date, so I don't have to cut back on one of my favoritesI have about 5 or 6 bags of low-fat shredded cheddar (which, for some reason, is hard to find at times) in my freezer right now, along with some mozzarella and Parmesan that I get for $.99/8 oz bag - about half the price of the cheapest stuff I can find elsewhere. I also bought an entire package of Sargento cheese sticks for the kids for a buck - 24 sticks. Some varieties of cheese lasts a lot longer than the date indicates, and can be frozen well too, so it pays to stock up when you find a good price.
Comment
-
-
Some cheese really crumbles after being frozen, but for some purposes that is no problem."There is some ontological doubt as to whether it may even be possible in principle to nail down these things in the universe we're given to study." --text msg from my kid
"It is easier to build strong children than to repair broken men." --Frederick Douglass
Comment
-
-
We don't have a salvage (discounted food) store near here, or at least I haven't been able to find it! No Aldi's either, darn it.
What I do about cheese is buy it in bulk or when it goes on sale at the supermarket and then freeze it. Right now I have goat cheese and Brie in the freezer. I don't buy grated cheese, my food processor can do that, or DH, and block cheese is usually cheaper than grated.
Also, President cheese puts out a booklet almost every year with coupons in it. They aren't high, like 20-50 cents each, but there's 4 or so in the booklet and my local supermarkets will double up to $1, so they get doubled here. The coupons are good for nearly a year, so I just wait until the President cheeses I'm interested in go on sale and stock up.
Judi
Comment
-
-
I just stocked the freezer with cheese this month, it was not expired btw! I hit a good sale at Dillons (sister chain of Kroger) and they had a sale where if you bought 10 items you would get 5.00 off. So in addition to other items, I bought 19 packages of 2% kraft cheese, different varities, slices, cubes, mostly shredded. after the 5 dollar off discount and the .75/1 coupon (from the blinkie machines right in front of the cheese) plus the .25 off per coupon per item that dillon's matches, I ended getting 19 packs of 8 oz of cheese for .49 each. I find that the shredded cheese is the best kind to freeze myself.
Comment
-
-
-
I don't eat meat because I'm a vegetarian, but I agree, cheese is quite pricey these days! I used to buy mozzarella/string cheese all the time, and haven't recently just because it costs way too much. Still get parmasean cheese tho - so good on pasta and it lasts a long time.
Comment
-
-
my local store has had the 1lb and 1.5lb prices mixed up for a month or so, the 1lb packages were cheaper per ounce. It was a nice surprise yesterday when the 1.5 bricks were a dollar off and balance was restored. It's still pricey enough that it has become a luxury item i get sometimes but mostly pass on.
Comment
-
Comment