There seems to be many threads on eating for less or how much one eats out. There are those stories, like CTG, where Amy feed a family of 8 on $200.00 a month or the web site www.hillbillyhousewife.com where she has an actual menu for a family of 4 for $45.00 a week. Or the freezer meal web site that is escaping my mind at the moment.
With all of this as motivation I have set the goal to feed myself for $50.00 a month with a $50.00 allowance for going out to eat. I can't aviod 'family' things (like Saturday, but I had an $8 meal at sizzlers and it was great), and I do like to go out to lunch with work friends. Granted it's great when the company pays, but that isn't always the case.
$100.00 for one person seems pretty good to me and it allows me the freedom to still go out once in a while. I generally go cheap ($2.) or try to get something I can divide in two so it lasts two meals. Still the price per meal eating out is astronomical to the eating in price!
The $50 for groceries has been surprisingly easy so far. I forgot how much I liked my own cooking, though I've discovered I still cook in family size portions and I need to work on that or I will be eating the same thing for a week. I really think I'll more than be able to do it within 3 months, instead of the 6 to 12 I gave myself at the start! The pricebook has been priceless!! I even put all my telephone numbers in it in case I left it somewhere!
I went to town on the cook area at work, previously a microwave and fridge, I added a toaster oven, toaster, can opener, coffee maker and stocked the fridge with some of my food. When the boss saw how nice it was he reimbersed me for the $$ I spent on all the appliances!! So it didn't cost me anything and I have no excuess as to why I can't eat at work and all the others at work love it too!
So how much do you spend? Do you divide 'eating out' and grocery shopping food? Do you have any tricks? Any special tips?
With all of this as motivation I have set the goal to feed myself for $50.00 a month with a $50.00 allowance for going out to eat. I can't aviod 'family' things (like Saturday, but I had an $8 meal at sizzlers and it was great), and I do like to go out to lunch with work friends. Granted it's great when the company pays, but that isn't always the case.
$100.00 for one person seems pretty good to me and it allows me the freedom to still go out once in a while. I generally go cheap ($2.) or try to get something I can divide in two so it lasts two meals. Still the price per meal eating out is astronomical to the eating in price!
The $50 for groceries has been surprisingly easy so far. I forgot how much I liked my own cooking, though I've discovered I still cook in family size portions and I need to work on that or I will be eating the same thing for a week. I really think I'll more than be able to do it within 3 months, instead of the 6 to 12 I gave myself at the start! The pricebook has been priceless!! I even put all my telephone numbers in it in case I left it somewhere!
I went to town on the cook area at work, previously a microwave and fridge, I added a toaster oven, toaster, can opener, coffee maker and stocked the fridge with some of my food. When the boss saw how nice it was he reimbersed me for the $$ I spent on all the appliances!! So it didn't cost me anything and I have no excuess as to why I can't eat at work and all the others at work love it too!
So how much do you spend? Do you divide 'eating out' and grocery shopping food? Do you have any tricks? Any special tips?
Comment