rice @ $0.75/lb
bananas @ $0.75/lb
chicken @ $1/lb
eggs @ $3/dz
tomatoes @ $1/lb
energy @ $0.14/kWh
The cost of cooking dinner for a family of 4 using the above is $6 and 30min of cooking/prep time. Food and energy --> incredibly cheap in the US.
Labor is expensive in the US; mnimum wage is $10/hr with some areas $15/hr. At work, if I go out to eat lunch, I pay about $13. If I eat in the company cafeteria, I pay about $8. This reflects the high labor cost in US.
So, a working person should be able to feed his/her family based on math.
Why are kids still go hungry? and at large enough numbers that we read in the news that schools are offering breakfasts and meals because hungry kids don't learn well.
Is it bad financial management by parents? E.g. buying expensive prepared food (expensive labor). Or is it more due to bad time management leaving no time to cook meals? (E.g. too much web surfing?)
I wonder about this every now and then.
bananas @ $0.75/lb
chicken @ $1/lb
eggs @ $3/dz
tomatoes @ $1/lb
energy @ $0.14/kWh
The cost of cooking dinner for a family of 4 using the above is $6 and 30min of cooking/prep time. Food and energy --> incredibly cheap in the US.
Labor is expensive in the US; mnimum wage is $10/hr with some areas $15/hr. At work, if I go out to eat lunch, I pay about $13. If I eat in the company cafeteria, I pay about $8. This reflects the high labor cost in US.
So, a working person should be able to feed his/her family based on math.
Why are kids still go hungry? and at large enough numbers that we read in the news that schools are offering breakfasts and meals because hungry kids don't learn well.
Is it bad financial management by parents? E.g. buying expensive prepared food (expensive labor). Or is it more due to bad time management leaving no time to cook meals? (E.g. too much web surfing?)
I wonder about this every now and then.
Comment