The Saving Advice Forums - A classic personal finance community.

So a food question?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    i agree it doesn't cost much more to eat healthy.

    for nuts, i buy in bulk rather than buying a little portion, buy 2 lbs. at Costco

    for fruit & veg, buy in season and buy frozen in bulk

    you can stockpile healthy food (buy in bulk when you see good sales/loss leaders). I make our food from scratch. that is healthy. I stockpile unbleached flour, rice, salt, nuts, etc.

    there are only 2 of us and no kids but i do a lot of scratch cooking. this does take discipline and planning though (time). planning in advance can save a lot of money. i never run out of anything because i'm organized.

    Comment


    • #17
      It's neither particularly difficult or particularly expensive to eat healthy. I haven't seen any research to convince me that it is necessary to eat 'organic' to eat healthy. It is sinfully easy to make your own bread. Frozen veggies are an ok substitute for fresh if price is the factor.

      I wish TV would offer cooking shows that appealed to teens and working mothers. Let's encourage our teens to cook instead of the junk targetted to them

      Comment


      • #18
        Well we spend alot on food, we both eat super healthy and don't eat any processed food. Anyone else eat this way. It is the second biggest expense to out rent but I don't mind. We do try to purchase in bulk from the Amish community an hour away, our meat comes from a local meat market, going to try out a CSA for a majority of our produce this year, eggs come from the farmer 2 miles away, beef comes from the farmer that raises strictly grass fed beef. Any fish is wild caught either from the ocean or locally. We use little to no dairy at all
        Eating environmentally-friendly drives up the cost and time commitment substantially -- it is not so expensive to eat healthily from your local supermarket. You get the biggest health benefit simply from staying away from pre-packaged foods and choosing more produce and fewer animal products. Reducing pesticide exposure by going irganic has a much smaller effect on health. Marion Nestle, a trustworthy nutritionisr who wrote What to Eat, reports that studies show little to no measurable benefit from eating organically vs conventionally grown food, but urges readers to buy organic anyway to save the watershed from excess fertilizer.

        Comment


        • #19
          Originally posted by cschin4 View Post
          I don't believe it costs anymore to eat healthy than it does to eat unhealthy. This is just an excuse for most people. I can buy a bag of rice, a bag of carrots and many other healthy things much cheaper than I can buy processed junk. I can also eat frozen veggies etc. while not technically as good as fresh are still very good for you. I think eating a healthy diet would save money as you are not buying chips, pop and other junk. ANd, you are not overeating your meat portions.
          I think the siren song of "eating healthy is so expensive" is just another excuse for people to try to involve the govt in our lives and another excuse for govt to invent new taxes.
          Actually yes it does cost more to eat healthy. A year and a half ago I was with a man and four kids. I rarely spent more than $200 per month on groceries because with the coupons I could get most of the stuff I bought for free or almost free. And this included our health and beauty and our cleaning stuff. There are so many coupons for the "crap" food. Fast forward to a year and a half later. I now buy ground turkey, fresh veggies, fresh fruit, and many other items there are not coupons for. I do have some coupons I use but alas so many less now. So for me yes it costs more, but it is better this way. A while back I was babysitting my granddaughter at my daughter's house and made her a package of lipton noodles my daughter had in the house. I hadn't had them in over a year but took a bite as they smelled so good. I almost gagged. the level of salt in this item blew me away. I never noticed it before because I was used to it. and a bag of grapes, apples or whatever is fairly pricey and doesn't last long in my household. It really depends on what you eat as to what the cost will be. For me, I HATE beans. really really hate them. sadly it is a cheap item and good for one too. but I can't eat them. YUK!

          Comment

          Working...
          X