@cashqueen Much appreciated. Of the artists that have sent in their work thus far, it,s been amazing at the number that have commented that the art has been good for themselves - either as motivation to get back into art or therapeutic in some way. This has been wonderful since I really do want it to be a win-win situation for all those involved,
Logging in...
Penny Experiment - I need your help
Collapse
X
-
Jeffry
I know our local food banks will NOT accept home grown food donations - only boxed, canned packaged items.
Maybe your gardners can take that $25 "seed" money, use it and buy items the food pantry will accept from the savings in their own grocery budget. Also, if they give surplus to neighbors & family they could ask for donations of cash or food for the food pantry.
Comment
-
-
Originally posted by marvholly View PostJeffry
I know our local food banks will NOT accept home grown food donations - only boxed, canned packaged items.
Maybe your gardners can take that $25 "seed" money, use it and buy items the food pantry will accept from the savings in their own grocery budget. Also, if they give surplus to neighbors & family they could ask for donations of cash or food for the food pantry.
Comment
-
-
Some coupons that I'm in need of if you aren't going to use them yourself: Coupon Help Needed! - Penny Experiment
Comment
-
-
Gardener here. I would use seed money to grow butternut squash (a pumpkin-like winter squash). One hill of vines can yield about 21 pounds of squash. It takes six seeds for me to plant one hill. By planting seed from a fresh store bought squash, I can get 60 seeds (scooped out before cooking the squash) to plant. The squash will cost me about $1 per pound and the squash might weigh 3 pounds, so the 60 seeds within will have cost me $3. Those sixty seeds will make ten hills of squash plants. Ten hills X 21 pound of yield= 210 pounds of food produced from a $3 investment. So one cent yields 0.7 pounds of fresh food that is high in vitamin A and fiber, stores well for months, makes a smooth babyfood accepted universally by infants, can make fabulous pies for Thanksgiving and Christmas, makes exquisite soups, can make chow-chow type condiments, can be made into spicy pickles, can be used inside ravioli, potstickers, and all sorts of ethnic dumplings, can be roasted, baked, boiled, grilled, or microwaved, and further provides seed for the next year's crops.
$25 dollars worth of butternut squash seed? I would not have enough land available to grow it all! (City gardener here.) But yeah, I figure that could return 1750 pounds of squash. If squash sells for $1 per pound, that increases the money by 70 times in one growing season. Where else does one dollar turn into $70 in four months?
That's just one example. What else might one plant?"There is some ontological doubt as to whether it may even be possible in principle to nail down these things in the universe we're given to study." --text msg from my kid
"It is easier to build strong children than to repair broken men." --Frederick Douglass
Comment
-
-
Jeffry
I live in metro Chicago and our food pantries "prefer" cash so they can buy. Supposedly the get a HUGE discount (about $0.07/lb of food). However, this is not possible for me. I generally donate theings I get for free using sales, coupons Extra Bucks (CVS) and register rewards (Walgreens).
On the not taking home grown/made food items: It is a "liability" issue.
Comment
-
Comment