The Saving Advice Forums - A classic personal finance community.

One cabbage - $421.50

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • One cabbage - $421.50

    My wife went to the supermarket yesterday. At Wegmans, you bag, weigh and label the produce yourself and it just gets scanned at the register. When she was checking out, she glanced up at the display and the total was over $500.00. When that fact registered in her brain, she stopped the cashier and pointed it out. It turned out that a head of cabbage had scanned in for $421.50. It was strange because the bar coded price sticker she had put on the bag was for the correct amount (under $2.00). Of course, the manager came over and voided the transaction but everyone got a good laugh out of it.
    Steve

    * Despite the high cost of living, it remains very popular.
    * Why should I pay for my daughter's education when she already knows everything?
    * There are no shortcuts to anywhere worth going.

  • #2
    Well, prices ARE going up

    Comment


    • #3
      In my head, I imagine your wife buying one of those astronomically sized, Miracle Grow cabbages that they grow in Alaska when the sun barely sets. You know, something that's so big that it sits on a pallet and you move it with a backhoe?

      Now thatsalotta coleslaw!!!

      Comment


      • #4
        Oh my... I knew prices were going up, but, geesh..

        Comment


        • #5
          I got a laugh out of that, thank you!

          We just started growing cabbages 6 years ago. On our fence gate, I have a sign that that says, "Beware of Cabbages."

          Besides those in the veggie garden, I have four of them growing in the front yard. I think they are ornamental and pretend they are "giant ground roses". Let's see-- a bouquet of giant ground roses would be 12 X $421.50 = $5058.00 I think I'll open a florist shop at your grocery store. Guess I had better grow the red ones.
          "There is some ontological doubt as to whether it may even be possible in principle to nail down these things in the universe we're given to study." --text msg from my kid

          "It is easier to build strong children than to repair broken men." --Frederick Douglass

          Comment


          • #6
            Hmmm ... Did they enter $200 per lb perhaps?

            Comment


            • #7
              Originally posted by scfr View Post
              Hmmm ... Did they enter $200 per lb perhaps?
              They didn't enter anything. They just scanned the bar coded label that my wife had applied in the produce department. Just a computer glitch that somehow misread the bar code or the bar code had printed incorrectly even though the price it printed in numbers was correct.
              Steve

              * Despite the high cost of living, it remains very popular.
              * Why should I pay for my daughter's education when she already knows everything?
              * There are no shortcuts to anywhere worth going.

              Comment


              • #8
                HAHA! For $400 that better be the best cabbage ever!

                Comment


                • #9
                  Wow... I wonder how much I can get for the purple cabbages I'm growing?!?

                  Brings up an interesting thought: I wonder if other things are scanned incorrectly, but close enough to the correct price that no one really notices.

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by SnoopyCool View Post
                    Brings up an interesting thought: I wonder if other things are scanned incorrectly, but close enough to the correct price that no one really notices.
                    I'm sure it happens all the time. I did have one incident at the same store a couple of months ago (which I think I posted about here) where the shelf tag said an item was one price but when I weighed and labeled it, the label had a higher price. I took it over to the produce manager and he let me have the item for free.
                    Steve

                    * Despite the high cost of living, it remains very popular.
                    * Why should I pay for my daughter's education when she already knows everything?
                    * There are no shortcuts to anywhere worth going.

                    Comment


                    • #11
                      Your cabbage is MUCH worse than ours (price wise).
                      Last Sun. we went to our Harris Teeter. I was suprised to see my DH weighing a cabbage. Then he came to me "Can it be that this cabbage will cost us almost $5?" I was suprised indeed, so I went to check the price display. There were three prices displayed: regular green ($1.79/lb), organic ($2.99/lb), and red ($1.79/ea.). We didn't take the red cabbage because we've never made red cabbage rolls.
                      Luckily, self-service scanner scanned it at $1.79 as in EACH, not per LB.

                      Comment


                      • #12
                        Wow, I know fruits and veggies are expensive, but this takes on a whole new meaning...makes gas prices look cheap!

                        Glad the mistake was caught and corrected or maybe that cabbage was really made of gold! :-)

                        Comment


                        • #13
                          Ha. One time I got the ticket at a restaurant, and somehow the server had managed to tell the computer we ordered -1 (negative!) of some appetizer, and as a result, the price somehow was being shown around $20,000 for that item alone. Neither the manager or the server could ever explain what happened.

                          Comment

                          Working...
                          X