This past year I've been putting away $40/mo for my oldest to eat lunch at school. Well it occured to me that next school year my 6 (soon to be 7 y/o) will be eating lunch at school too... so maybe instead of spending $1.75 each a day for them to eat lunch at school - that $80 a month or so (give or take) would be better if they brought lunch to school.
But I'm also worried they'll get tired of PB&J everyday too.
What is a good way to account for their lunches next year without them getting bored of sandwiches everyday but not spending $80/mo either? Being that I have four kids, when they are all in school it'd be almost $160/mo for them to eat lunch at school.
But I'm also worried they'll get tired of PB&J everyday too.
What is a good way to account for their lunches next year without them getting bored of sandwiches everyday but not spending $80/mo either? Being that I have four kids, when they are all in school it'd be almost $160/mo for them to eat lunch at school.

Comment