Hi everyone,
I know that with all the resourceful brains we have on this site that some of you will be able to help me out.
This year I teach 4th grade in basically an economically disadvantaged area of my city. Most of the parents are farm workers who are unable to help fund any fieldtrips or special programs for our school. As teachers, we are given $200 a YEAR for fieldtrips! Considering the District busses now charge us $7.50 a MILE, $200 won't take us very far. Since we study state government in 4th grade, I'd like to take my students to Sacramento and to tour the State Capital building. The cost of the trip will be about $1,500.
That being said, I've always fundraised money for any trips that would benefit my students. It used to be that we could sell things like lollipops, nachos, popcorn, but now we have been told we're no longer able to do that because of the State funded 5-A-Day Program (focusing on kids eating ONLY healthy things like fruits and veggies). I'm not against teaching kids to eat right, just wish they would give a bit of a break on a once a week treat.
Also, anything that competes with something the school already uses to make money, i.e. selling pencils and erasers, we can't duplicate.
What I'm looking for are some options. Have any of you done fundraisers that were successful? Do you have any ideas that I can use to include my students in the process? I've always involved my students and have used the "businesses" we have started as learning/teaching opportunities. It's one of the reasons that my students do so well on the State tests in mathmatical word problems. *smile*
Any help or advice would be greatly appreciated.
CJ
I know that with all the resourceful brains we have on this site that some of you will be able to help me out.

This year I teach 4th grade in basically an economically disadvantaged area of my city. Most of the parents are farm workers who are unable to help fund any fieldtrips or special programs for our school. As teachers, we are given $200 a YEAR for fieldtrips! Considering the District busses now charge us $7.50 a MILE, $200 won't take us very far. Since we study state government in 4th grade, I'd like to take my students to Sacramento and to tour the State Capital building. The cost of the trip will be about $1,500.
That being said, I've always fundraised money for any trips that would benefit my students. It used to be that we could sell things like lollipops, nachos, popcorn, but now we have been told we're no longer able to do that because of the State funded 5-A-Day Program (focusing on kids eating ONLY healthy things like fruits and veggies). I'm not against teaching kids to eat right, just wish they would give a bit of a break on a once a week treat.

What I'm looking for are some options. Have any of you done fundraisers that were successful? Do you have any ideas that I can use to include my students in the process? I've always involved my students and have used the "businesses" we have started as learning/teaching opportunities. It's one of the reasons that my students do so well on the State tests in mathmatical word problems. *smile*
Any help or advice would be greatly appreciated.

CJ
Comment