I am very grocery shopping challenged.
It is only me and my 1 1/2 year old baby
I started with close to $600 /month and I allocated $400 for July. So far I had spent $130
My main strategies thus far:
No eating out
Not buying a thing unless I can really not fix something with what I have home. It turned out you can pretty much fix a meal with not much. My pantry is almost empty and my fridge is almost empty. There is so much space!
Yesterday I finally went to the store. THis is what I bought. What are your impressions? I spent 34.76:
1 bottle maple syrup 5.59
4 organic baby lunches 3.56
1/2 gallon Canola oil 3.39
White Cheese 3/4 lb 5.06
1 apple 0.83
4 bananas 0.77
2 White bread 3.98
1 big Ice cream 6.59
1/2 gallon whole milk 1.49
1 Gallon organic whole milk 3.5
I realize I went to the most convenient store because It was raining cats and dogs and also realize I didn't bring a list. I guess I could have skipped the ice cream...the rest looks good to me...
What do you think ?
It is only me and my 1 1/2 year old baby
I started with close to $600 /month and I allocated $400 for July. So far I had spent $130
My main strategies thus far:
No eating out
Not buying a thing unless I can really not fix something with what I have home. It turned out you can pretty much fix a meal with not much. My pantry is almost empty and my fridge is almost empty. There is so much space!
Yesterday I finally went to the store. THis is what I bought. What are your impressions? I spent 34.76:
1 bottle maple syrup 5.59
4 organic baby lunches 3.56
1/2 gallon Canola oil 3.39
White Cheese 3/4 lb 5.06
1 apple 0.83
4 bananas 0.77
2 White bread 3.98
1 big Ice cream 6.59
1/2 gallon whole milk 1.49
1 Gallon organic whole milk 3.5
I realize I went to the most convenient store because It was raining cats and dogs and also realize I didn't bring a list. I guess I could have skipped the ice cream...the rest looks good to me...
What do you think ?
Comment