Made it this week. After doing the math, it comes out to a penny a load. I still have ingredents left, so this week later I will make some automatic dish soap with the common ingredents of part of whats left (and will still have some ingredents left). It to will be about a penny a load.
If anyone wants the recipes, they are on my homeschool blog site (which should be by my signature line. The closest Walmart used to carry the ingredents, but doesn't anymore. However, Hy-Vee store does.
The batch I made totaled 10 gallons, that will last me a year, probably longer since I now have the bigger front loader washer. I normally do a load every 2 days, so my laundry soap for 2009 is costing me $1.83.
Soap for my automatic dishwasher is costing me $3.65 for the year.
I have enough left to probably make another 3 batches of automatic dish soap, or to use to spot clean super dirty laundry - or to put in the carpet shampooer......
So, hows that for frugal??
If anyone wants the recipes, they are on my homeschool blog site (which should be by my signature line. The closest Walmart used to carry the ingredents, but doesn't anymore. However, Hy-Vee store does.
The batch I made totaled 10 gallons, that will last me a year, probably longer since I now have the bigger front loader washer. I normally do a load every 2 days, so my laundry soap for 2009 is costing me $1.83.
Soap for my automatic dishwasher is costing me $3.65 for the year.
I have enough left to probably make another 3 batches of automatic dish soap, or to use to spot clean super dirty laundry - or to put in the carpet shampooer......
So, hows that for frugal??
Comment