Inspired by another thread I decided to place an average banana on one of our scales here at work to see just how much one would save by pre-peeling a banana in the store.
Weight of an average banana = 0.435 lbs
Weight of an average banana without a peel = 0.285 lbs
The banana used in this experiment was purchased for .54 cents a pound.
So then:
cost of an average banana = 0.2349 cents
cost of an average banana without a peel = 0.1539 cents
So if you eat one banana per day, over the course of 1 year (365 days) we get:
Cost of one banana per day for a year = $85.7385
Cost of one banana per day for a year if you pre-peel the banana = $56.1735
Total savings for one year = $29.5650
So, is it worth it? Or are you just too cheap?
Weight of an average banana = 0.435 lbs
Weight of an average banana without a peel = 0.285 lbs
The banana used in this experiment was purchased for .54 cents a pound.
So then:
cost of an average banana = 0.2349 cents
cost of an average banana without a peel = 0.1539 cents
So if you eat one banana per day, over the course of 1 year (365 days) we get:
Cost of one banana per day for a year = $85.7385
Cost of one banana per day for a year if you pre-peel the banana = $56.1735
Total savings for one year = $29.5650
So, is it worth it? Or are you just too cheap?

Comment