If stuff keeps going the way it is going, before this season is over, I will have canned around 1000 jars of food, and dehydrated several hundred more.
Over the past 30 years or so, I have probably invested $300 or so in jars, canners (I have several) and pressure cooker. Each year I add a few more cans and of course new flats.
Since the drought last year is still affecting this years fruit...I spent $100 today buying fresh apples and peaches. We also have our own peaches and apples, but production is down, so I am adding to it.
According to my math, on the average for all foods, it is costing me about 14 cents per pint of food, and around 20 cents per quart of food to process.
Try buying a pint of food or quart of food in the store for those prices.
This year, from my garden and swapping with others, I am canning or have canned corn, tomatoes, pickles, apples, applesauce, peaches, tomato juice.
An investment that pays back.
I have dehydrated fruit leathers, various fruits, peppers, onions, corn and more.
Over the past 30 years or so, I have probably invested $300 or so in jars, canners (I have several) and pressure cooker. Each year I add a few more cans and of course new flats.
Since the drought last year is still affecting this years fruit...I spent $100 today buying fresh apples and peaches. We also have our own peaches and apples, but production is down, so I am adding to it.
According to my math, on the average for all foods, it is costing me about 14 cents per pint of food, and around 20 cents per quart of food to process.
Try buying a pint of food or quart of food in the store for those prices.
This year, from my garden and swapping with others, I am canning or have canned corn, tomatoes, pickles, apples, applesauce, peaches, tomato juice.
An investment that pays back.
I have dehydrated fruit leathers, various fruits, peppers, onions, corn and more.
Comment