The Saving Advice Forums - A classic personal finance community.

Announcement

Collapse
No announcement yet.

Little tip for saving at the grocery store

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Scallywag
    replied
    Originally posted by disneysteve View Post
    This may not save a lot of money but with prices being what they are, every little bit counts.

    When buying packaged produce items, take a moment to weigh 2 or 3 packages. It only takes a few seconds if your store has scales conveniently located like ours does. The packs are all marked as being the same weight but they never are. The marked weight is the minimum the package holds but they often hold more.

    For example, our store sells "2 pound" bags of onions. Sometimes the bags vary by several ounces though. You might get 1/4 pound more by checking the bags. The other day I was buying mushrooms in "10 ounce" packages but one package I checked was just over 11 ounces, over 10% more product for the same price.

    The same is also true for produce items sold by the piece, like a head of lettuce. Why pay the same price for the puny little head as you can pay for the much larger head? Sometimes you can tell just by looking at them or picking them up and don't even need the scale.

    As long as you will make use of the item in its entirety and it won't go to waste, make sure you're getting the best value.

    Just a little inflation-fighting tip.
    I used to do this all the time until my local stores began selling by the pound rather than by piece! Bags of potatoes were usually way more than 5 lbs or 10 lbs or less, rarely exactly 5 lbs or 10 lbs. Egg cartons would be hunted for the largest and heaviest carton (assuming carton size was almost equal) to get the largest eggs possible. Anything in a package is to be weighed and the largest loaded into the cart

    Excellent tip, Steve!
    Last edited by Scallywag; 11-26-2021, 10:50 AM.

    Leave a comment:


  • disneysteve
    started a topic Little tip for saving at the grocery store

    Little tip for saving at the grocery store

    This may not save a lot of money but with prices being what they are, every little bit counts.

    When buying packaged produce items, take a moment to weigh 2 or 3 packages. It only takes a few seconds if your store has scales conveniently located like ours does. The packs are all marked as being the same weight but they never are. The marked weight is the minimum the package holds but they often hold more.

    For example, our store sells "2 pound" bags of onions. Sometimes the bags vary by several ounces though. You might get 1/4 pound more by checking the bags. The other day I was buying mushrooms in "10 ounce" packages but one package I checked was just over 11 ounces, over 10% more product for the same price.

    The same is also true for produce items sold by the piece, like a head of lettuce. Why pay the same price for the puny little head as you can pay for the much larger head? Sometimes you can tell just by looking at them or picking them up and don't even need the scale.

    As long as you will make use of the item in its entirety and it won't go to waste, make sure you're getting the best value.

    Just a little inflation-fighting tip.
Working...
X